ANIMUJ.PL

animuj.pl - pierwszy polski portal poświęcony animacji 2D
Teraz jest Pt lis 24, 2017 04:44

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 20:28 
moderator
moderator

Zgodnie z propozycją jaką zasugerowałem w temacie Rozwuj Animuj.pl, proponuję aby każdy z Was, kto tylko może coś w tej sprawie napisać niech się wypowie. Jak wspomniał Luke
Cytuj:
Mnie samemu by się przydał taki artykuł (jakby był) I napewno wielu początkującym animatorom też.
No właśnie. :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2008 02:58 
inbeetweener
inbeetweener

MOże ja zaczne

"Produkcja filmu Według Marlionkk"

1. Napisanie Scenariusza
2. NArysowanie postaci i w różnych pozycjach
3. Narysować Scenorys
4. Na komputerze czy gdzie tam chcecie na kartce rysować klatki filmu.
5. Jako że w tv sekunda ma 24 klatki to trzeba tak to zoorganizować żeby dokładnie 24 klatki miało sekunde:)
6. Jako że najlepiej film animowany zrobić na komputerze to klatki robimy na kompie... Oczywiście za pomocą jakiegoś programu..Flash, Toon Boom Studio, albo i nawet dla poprawienia grafiki każdej klatki photoshop.
7. W taki sposób sie bawić w rysowanie klatki według scenorysu i Scenariusza oczywiście.
8. Po zakończonej planowanej Animacji, PO wszystkich poprawkach itp. CZas na udźwiękowienie. Znaleść lub zrobić efekty dźwiękowe potrzebne do filmu.
9. Podkład głosowy do Postaci (Dubbing)
10. Film Zakończony.

Ja bym tak zrobił film Animowany 2D..Kiedyś zapewne zrobie bo mam już koncepcje.
Niewiem czy dobrze, ale cóż...Człowiek na błędach sie uczy :P

Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: So lut 02, 2008 12:50 
animator
animator

marlionkk napisał(a):
8. Po zakończonej planowanej Animacji, PO wszystkich poprawkach itp. CZas na udźwiękowienie. Znaleść lub zrobić efekty dźwiękowe potrzebne do filmu.
9. Podkład głosowy do Postaci (Dubbing)

ktos gdzies na forum pisal ze najpierw najlepiej nagrac dubingi i cale udzwiekowienie,
http://www.bauhaussoftware.com/products ... ons_2D.php zjedzcie do polowy strony: z tego obrazka tez by wynikalo ze najpierw nalezy nagrac dzwiek.

Tytuł:
PostNapisane: So lut 02, 2008 13:37 
animator
animator

M1N3k napisał(a):
ktos gdzies na forum pisal ze najpierw najlepiej nagrac dubingi i cale udzwiekowienie

To chyba nawet Daavis mówił (jak dobrze pamiętam).

A co do obrazka o którym piszesz, to wrzucę go tutaj (może się przydać i fajnie wygląda ;)):

Obrazek

I rzeczywiście wynika z tego, że zaczyna się od dźwięku. Chociaż, to proces produkcji w programie Mirage, ale bez tego programu chyba tak samo to wygląda.

Tytuł:
PostNapisane: So lut 02, 2008 19:29 
wasz ukochany admin
wasz ukochany admin

owszem najpierw dzwiek sie nagrywa a potem do niego robi sie obraz/animacje
ale oczywiscie sa wyjatki ;)
jesli mamy dialogi to oczywiscie najpierw leci voice, to samo jest z dzwiekami typu kopanie puszki po chodniku, bo duzo latwiej jest zrobic synchro obrazu do dzwieku w takich przypadkach niz synchro dzwieku do obrazu.
dzwieki ambientowe /sie znaczy otoczenia/, muzyka i te wszystkie, których dokladne skluczowanie z obrazem nie jest konieczne mozna nagrac jak juz jest animacja gotowa - w praktyce robie sie to w trakcie wykanczania animacji - dla zaoszczedzenia czasu

w czasie produkcji animacji wykorzystuje sie jeszcze cos w rodzaju animatic czy slide-animation -> do nagranych dialogow i "dziur" dla dodatkowych efektow podczepia sie plansze ze storybordu, zeby zobaczyc jak w czasie bedzie wygladal rozklad scen i czy wszystko ze soba dobrze gra /a konkretniej czy sceny nie sa za bardzo rozlazle/ :)

Tytuł:
PostNapisane: So lut 02, 2008 20:38 
inbeetweener
inbeetweener

hmm..To jest takie pomieszane ze niewiem co jest pierwsze a co ostatnie już na tym rysunku.
Przeciesz tam są prawie same strzałki w 2 strony :shock:

A tak wogóle to wole zrobić film jak ja napisałem...mniej skomplikowany jest.
Poprostu nie widze takiego czegoś że Udźwiękowienie i dubbing jest pierwsze.
To jest jakby robienie dubbingu dla jakiejś tam postaci na "oko" np niski dzwięk dla grubej postaci. Przy takim czymś odrobine nawet nie mozna sie pomylić.
Jak sie widzi postać albo przykłądowo tą puszke. Namęczycie sie z dżwiękiem a nie bedzie pasowało do wybranej akcji.

Lepiej na łatwizne iść bo jak wy tak bedziecie robić to napęwno będą błędy za błędami.

Tytuł:
PostNapisane: So lut 02, 2008 23:54 
wasz ukochany admin
wasz ukochany admin

zeby zalapac o co z tym chodzi trzeba najpierw zrozumiec ze tak naprawde robienie animacji nie jest tasmowe - oczywiscie mowimy tu o pro animacji w pro studiach, gdzie nad animacja nie sleczy jeden czlowiek a caly kilkusetosobowy zespol.
jak juz zatwierdzi sie scenariusz i projekty postaci - dialogi leca do studia nagraniowego gdzie czekaja voice actors /aktorzy glosowi/ by na podstawie projektow postaci i charakterystyki postaci tworza ich glosowe "obrazy", oczywiscie widza tez concept arty do scen i wstepny storybord - taki ogolny, poza tym w scenariuszu jest, jak wol napisane, w ktorych kwestiach postac ma sie smiac, plakac itp itd... nagrywaja to aktorzy wiec im rybka, jak oddac te uczucia bez patrzenia sie na obraz ;)
a i jeszcze nagrania poprzedzaja pogadychy z producentem/rezyserem itp itd...

gdy aktorzy nagrywaja pierwsze dialogi, to zespol "rysowniczy" w kompletnie innym miejscu zajmuje sie rozgryzaniem postaci, charakterystyke sposobu poruszania sie, gestow, tikow postaci, dopracowywany jest bardziej szczegolowy storybord

w tym czasie gdy dopracowywuje sie storyborda bardzo czesto nastepuja zmiany w scenariuszu i poprawki wedruja spowrotem do voice actors'ow, a ci nagrywaja nowe wersje dialogow itp itd
takie poprawki sa na kazdem momecie pracy nad filmem

do pilnowania by kazdy wiedzial co robic jest sztab managerow i supervisorow

do calosci, choc to nie zostalo ujete na schemacie, wtraca sie producent, nad ktorym czesto wisza sponsorzy, ktorzy pilnuja by ich warunki zostaly spelnione - jak na przyklad w tym projekcie
http://freedom-project.jp/
gdzie postaci wszedzie zajadaja sie nudlami czy czym to w tych kubkach jest...
i co wazniejsze zeby budzet nie zostal przekroczony ;)

cd. w artykule... ale kiedy... nie wiem... nie kminie wiki :F

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 03:37 
animator
animator

mala napisał(a):

W sumie ja trochę kapuje jak to "działa", więc jakbyśmy się nie mogli doczekać na Yurię, to może by się udało wcześniej ;) I jakbyś chciała, to mogę Ci pomóc to wstawić na wiki.

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 11:24 
właściciel studia
właściciel studia

często się robi tak:
artyści którzy pracują nad animacją sami nagrywają voicy dlatego ze zbyt kosztowni są hmm jakby to nazwać ... w japońni się oni nazywają seyiu .. whatever .. wszyscy wiedzą o so chosi :)
po drugie liczy się czas ...

ale o takich rzeczach się nie mówi na zewnątrz .. ups xP

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 06, 2008 20:49 
wasz ukochany admin
wasz ukochany admin

Luke napisał(a):
mala napisał(a):

W sumie ja trochê kapuje jak to "dzia³a", wiêc jakby¶my siê nie mogli doczekaæ na Yuriê, to mo¿e by siê uda³o wcze¶niej ;) I jakby¶ chcia³a, to mogê Ci pomóc to wstawiæ na wiki.

dzieki za propozycje, ale poczekam jednak yurie, bo ona tak sprytnie potrafi to powklejac ze wyglada jakbym to ja zrobila xD

Mariusz napisał(a):
arty¶ci którzy pracuj± nad animacj± sami nagrywaj± voicy dlatego ze zbyt kosztowni s± hmm jakby to nazwaæ ... w japoñni siê oni nazywaj± seyiu .. whatever .. wszyscy wiedz± o so chosi :)

voice actor, a po polskiemu aktor radiowy, lub czesciej dubbingowy

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 06, 2008 22:58 
właściciel studia
właściciel studia

mala napisał(a):
Mariusz napisał(a):
artyści którzy pracują nad animacją sami nagrywają voicy dlatego ze zbyt kosztowni są hmm jakby to nazwać ... w japońni się oni nazywają seyiu .. whatever .. wszyscy wiedzą o so chosi :)

voice actor, a po polskiemu aktor radiowy, lub czesciej dubbingowy

dzięki x]

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 11, 2008 23:44 
wasz ukochany admin
wasz ukochany admin

Mariusz napisał(a):
arty¶ci którzy pracuj± nad animacj± sami nagrywaj± voicy dlatego ze zbyt kosztowni s± hmm jakby to nazwaæ ... w japoñni siê oni nazywaj± seyiu ..

male sprostowanie
zwa sie -> 声優 / せいゆう / seiyuu :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 16:23 
moderator
moderator

Zagłębiając się w linki które znalazły się w dziale Software doszedłem do takiego filmu. Ciekawie przedstawia różnorodność technik animacji.
Począwszy od tradycyjnej metody malowania na celuloidzie, poprzez wycinankę, animację sypkich materiałów po plastelinę...
FILM

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 17:01 
właściciel studia
właściciel studia

mala napisał(a):
Mariusz napisał(a):
artyści którzy pracują nad animacją sami nagrywają voicy dlatego ze zbyt kosztowni są hmm jakby to nazwać ... w japońni się oni nazywają seyiu ..

male sprostowanie

hehe ... dzięki :) Widzę dwie wersje krzaczków .. jedna pewnie to kattakana: ale która? :roll:

Daavis napisał(a):
Zagłębiając się w linki które znalazły się w dziale Software doszedłem do takiego filmu. Ciekawie przedstawia różnorodność technik animacji.
Począwszy od tradycyjnej metody malowania na celuloidzie, poprzez wycinankę, animację sypkich materiałów po plastelinę...
FILM

dzięki :D

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 17:21 
wasz ukochany admin
wasz ukochany admin

Mariusz napisał(a):
mala napisał(a):
Mariusz napisał(a):
arty¶ci którzy pracuj± nad animacj± sami nagrywaj± voicy dlatego ze zbyt kosztowni s± hmm jakby to nazwaæ ... w japoñni siê oni nazywaj± seyiu ..

male sprostowanie

hehe ... dziêki :) Widzê dwie wersje krzaczków .. jedna pewnie to kattakana: ale która? :roll:

literowka -> katakana
i zadne z powyzszych nia nie jest, a krzaki to odpowiednio kanji / hiragana / roomaji

a tu mozesz sobie poczytac o 声優 w orginale
http://ja.wikipedia.org/wiki/%E5%A3%B0%E5%84%AA :rotfl:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1